הוראות להכנת בירה מקיטים

הכנת בירה ביתית מקיטים – חומרים, ציוד והדרכה


שלב מס' 1 – חיטוי:

אנו מספקים שני סוגים של חומרי חיטוי פוטסיום ביסולפיט, וקוייקדס.

החיטוי מתחלק ליום הבישול, בו נחטא את סיר הבישול, מיכל התסיסה, הידרומטר, מדחום, נשם וכף בישול. ביום מילוי הבקבוקים (ביקבוק) נחטא: מיכל התסיסה השני, צינורות הפלסטיק, מקל מילוי והבקבוקים.

ניקוי המיכלים:

יש לשטוף בעזרת דטרגנט (סבון נוזלי) את כל הכלים,לנגבם ולייבשם היטב.

אפשרות א' - חיטוי בעזרת פוטסיום ביסולפיט:

לדלי מים כ-10 ליטר , שפוך 1/4 כפית, לא כף, כ-4 גרם פוטסיום ביסולפיט, ערבב היטב. יש אפשרות לטבול בדלי אביזרים שונים לייצור של הבירה לצורך חיטוי או לרסס בעזרת בקבוק ריסוס על פני המשטח.

המתן לייבוש של החלק לפני השימוש.

כמובן אפשר לחטא את הבקבוקים לפני מילוי בחומר זה.

אפשרות ב' – חיטוי בעזרת קוויקדס:

לפני תחילת תהליך החיטוי ,יש צורך לשטוף  היטב במים וסבון את האביזרים ולנגבם.לחיטוי הדליים כלי העבודה,צנרת, הברזים, והבקבוקים וכ"ו יש להשתמש בנוזל הקוויקדס כמו שהוא. לקוויקדס כושר חיטוי גבוה במיוחד, בטבילה או בהתזה, או בהזרמה. המתן להתאדות הנוזל, אין לשטוף במים לאחר החיטוי.מתאים לחיטוי במפעלי מזון.

אזהרה!!!

דליק, עלול לגרום לגירוי קל במגע עם העיניים, שטוף מיד במשך 15 דקות לפחות. אין לשתות נוזל חיטוי זה בשום אופן, מכיל חומר פעיל שטח ותוסף לחיטוי.

אחסון- במקום סגור קריר ומוצל, הרחק מאש חשמל סטטי או כל מקור חום אחר. העלול לגרום להתלקחות.

 

שלב מס' 2 :

הכנת בירה מקיט:

את הקיט אין צורך לבשל, הוא כבר בושל בתהליך הייצור. הורד את התווית, הסר את הפקק/מכסה הפלסטיק והנח בצד את שקית השמרים.השרה את הקיט (מבלי לפתוח את הקופסא) בסיר עם מים חמים למשך כ-10 דקות לשם ריכוך הרכז, לאחר מכן הוצא את הקופסא מהמים.במקביל המס כ-800 גר' סוכר לבן בכ3-4 ליטר מים תוך כדי חימום על הגז , בנוסף המס את שקית הלתת האבקתי(1/2 ק"ג) במים חמים. ערבב היטב את הלתת האבקתי עד להמסה טובה. אפשרי להמיס את הלתת האבקתי באותו סיר שהמסנו בתחילה סוכר. (שפוך באיטיות את הלתת למים תוך כדי בחישה שלא ייווצרו גושים).שפוך לדלי ההתססה כ 5 ליטר מים. (מים מאוסמוזה הפוכה,או מסוננים כמו מתמי 4 ,אין להשתמש במים מהברז או במים מינרלים).הוסף את תוכן הקיט המרוכך לדלי ההתססה וערבב היטב.הוסף את הסוכר המומס וכן את הלתת המומס לדלי וערבב היטב.השלם מים קרים כאמור מסוננים עד ל-20 ליטר לפי הסימון על הדלי ההתססה. בדוק את הטמפרטורה. וודא שהטמפ' לא עוברת את ה-27 מעלות צלסיוס,אם כן יש לקרר בעזרת שקיות קרח מחוטאות או קרחומים מחוטאים או 2 בקבוקי מים קפואים כשהבקבוקים מבחוץ מחוטאים.אני ממליץ להכין את הקיט ל-20 ליטר ולא ל-23 ליטר.קריאת צפיפות סגולית התחלתיות נורמליות לקיט בעזרת הידרומטר, צריכה להיות 1040 גרם לליטר, קריאה סופית 1010 גרם לליטר, או 1005 לאחר התסיסה האלכוהולית.קריאה זו נלקחת כשהתירוש בטמפ' החדר. הכנת בירה מקיט אינה דורשת תוספת כשות כיוון שהיא מצויה בתוך הלתת שבפחית.כעת צריכים להיות לנו 20 ליטר של תירוש במיכל התסיסה. הנח את המיכל במקום מוצל ללא שמש ישירה, הטמפ' בחדר ובתירוש צריכה להיות בסביבות 24 מעלות.

כשמכינים קיטים מסוג ALE  ו  STOUT. בקיטים מסוג LAGER טמפ' התססה בחדר או במחסן צריכה להיות סביב ה-15 צלסיוס לא יותר.לפני הוספת השמרים יש לבדוק בעזרת מד חום שהטמפ' לא תעבור את ה-27 מעלות,אם פחות-יותר טוב.פתח את שקית השמרים והוסף אותם לתירוש, ערבב נמרצות בכדי לוודא שכל השמרים נמסו. הרכב את המכסה עם הנשם למיכל/דלי, לחץ על המכסה בצדדיו עד שישמע קליק, וודא סגירה נאותה, מלא מים בנשם, בדוק שהמיכל אטום ע"י לחיצה על המכסה והתבוננות בעמודת המים בנשם, אם המים עולים בלחיצה על המכסה סימן שהמיכל אטום.כעבור יום יומיים בד"כ צריך להיות בעבוע בנשם והתסיסה תתחיל. אם אין בעבוע, הרם את המכסה לאחר 32 שעות ובדוק האם השמרים הקציפו. סגור את המיכל, הנח לבירה לתסוס למשך שבוע(בקיץ), עד שבועיים (בחורף). התסיסה תהיה סוערת ביום יומיים הראשונים ותירגע לאחר מכן (הבעבוע ייווצר אחת ל1-2 דקות).קח דגימה של הצפיפות סגולית ביום השביעי/עשירי ע"י פתיחת הברז ומילוי המשורה.הכנס את ההידרומטר למשורה, הנח על משטח ישר, המתן עד שהגזים יצאו מהתירוש.עכשיו הסתכל על הקריאה. צפיפות סופית טיפוסית של סיום התסיסה הינה 1005 או 1010 גרם למיליליטר.התסיסה תסתיים כאשר הצפיפות הסגולית מפסיקה לרדת בטווח של יומיים. כאמור בטווחים הנ"ל.מומלץ להכניס את מיכל התסיסה למקרר למשך 24 שעות, בסיום התסיסה לפני שלב הביקבוק.פעולה זו תשקע את החלבונים וכך הבירה תהיה צלולה. הקירור מאוד מומלץ אך אינו בגדר החובה. לאחר מכן חבר צינורית מחוטאת לברז, יש להניח את מיכל הבירה על שולחן ומיכל ריק למטה. ( ניתן להשתמש בצינורית שממלאים את הבקבוקים ללא מקל המילוי בקצה).פתח את הברז והעבר את הבירה למיכל הריק והמחוטא. גם אם לא מקררים את מיכל התסיסה, יש להעביר את הנוזל ללא המישקעים לאחר סיום התסיסה מדלי למיכל/ים ומחוטא.

יש אפשרות נוספת להעברת הנוזל לדלי אחר ,

פשוט לשפוך בעדינות את הבירה ללא המשקעים שנמצאים בתחתית הדלי למיכל השני,

יש לשטוף ולחטא את המיכל עם הברז , להעביר בחזרה אליו את הבירה ללא המשקעים ולעבור לשלב הבא.

ביקבוק:

הוצא מעט בירה (1 ליטר)מהדלי לקנקן מחוטא, הוסף את סוכר הענבים: 150-160 גרם לקנקן וערבב היטב.הוסף את תוכן הקנקן למיכל וערבב בצורה איטית עם משוט הערבוב.המתן חצי שעה לשקיעת המשקעים בבירה, בזמן זה יש לחטא את הבקבוקים.כעת חבר את הצינורית לברז כשבקצהו מחובר מקל המילוי. פתח את ברז המיכל, הכנס את מקל המילוי תוך כדי לחיצה על תחתית הבקבוק.יש למלא כל בקבוק עד לסופו ואז להוציא את מקל המילוי.נפחו של מקל המילוי שווה לנפח האוויר שצריך להישאר בבקבוק, בליטר האחרון הנשאר במיכל, נצטרך להטותו כדי להזרים את שאריות הבירה, לאחר סיום המילוי יש לפקוק את הבקבוקים בפקקי כתר,יש לוודא סגירה נאותה של הפקקים בעזרת מכשיר הפיקוק.הנח את הבקבוקים המפוקקים בקערת פלסטיק גדולה "פיילה" במקום שבו בוצעה התסיסה (במקום קריר ומוצל) למשך תהליך הגיזוז. לאחר כשבועיים -שלשה ולא לפני 10 ימים,הכנס בקבוק ראשון למקרר למשך מס' שעות, פתח אותו והתרשם מכמות הגז.במקרה של התפרצות הבירה מהבקבוק יש לקרר היטב במקרר בטמפ' נמוכה, המסיסות של גז הפחמן הדו חמצני תעלה והתופעה של ההתפרצות תעלם.ניתן לחוש את רמת הגיזוז כעקצוץ בלשון, ניתן גם להתרשם מהבועות העולות מתחתית הכוס כדי להחליט האם הבירה מוגזת ברמה הרצויה. בסיום הגיזוז יש להעביר כמה שיותר בקבוקים למקרר ולהציבם בעמידה. לאחר מס' ימים של קירור מרגישים הבדל משמעותי בטעם כיוון שהטעמים בבירה התאזנו.

  • הבקבוקים מוצבים בעמידה כי השכבתם תגרום למשקע לצד הבקבוק, וכשנמזוג את הבירה המשקע יפגום בצלילותה ובטעמה.

  • רצוי לא למזוג את 2 הס"מ האחרונים שבבקבוק כדי לא לפגוע בצלילות ובטעמה של הבירה.

  • חיי מדף של בירה ביתית היא למספר חודשים, ככל שהבירה מכושתת ואלכוהולית יותר, היא תישמר לארוך זמן רב יותר.

בהצלחה, חזי